Otomatik Optik İzlemede AI Vizyonu

Otomatik Optik İzlemede AI Vizyonu


Giriş


Her türlü imalatta en önemli adımlardan biri muayene ve hata tespitidir. Basılı devre kartlarının (PCB) imalatında Otomatik Optik Muayene veya kısaca AOI olarak bilinen makine görüş kontrolörleri ve uygulaması yapılabilmektedir. Bununla birlikte, artan karmaşıklık nedeniyle kompakt bileşen ve kartların kullanımıyla da makine görme sistemlerinin bu duruma ayak uydurması daha da zor hale gelmekte.

Gerçekte makine görüşü (machine vision) aslında akıllı olmadığında genellikle basit bir tür AI olarak düşünülür ve sabit kodlu zeka olarak bilinen her adım ve koşulun sisteme programlanmasını gerektiren bir yapı olarak tanımlanır. PCB'ler daha karmaşık hale geldikçe, programlar da daha karmaşık ve hantal hale gelerek hatalara neden olabilir. Görsel inceleme ile PCB'nin bir kusuru veya arızası olabileceği her yolu programlamaya çalışmak pratikte neredeyse imkansız hale gelir.

Bir şirket bu durumu ortadan kaldırma amacıyla AOI'ye güç sağlamak için bir AI çözümü yaratıyor. Yapay zeka ile hataları ve kusurları kendi kendine gelişen bir ortamda tanımlamak için çalışmaya başladı ve AAEON, AOI uygulama AI'larına güç sağlamak için donanımın oluşturulmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla bu şirkete destek verdi.

Zorluklar


AOI yoğun ve zorlu bir uygulamadır. Sadece yüksek performanslı bir yazılım değil, aynı derecede güçlü ve yüksek performanslı bir donanım sistemi gerektirir. Bu, sistemi geliştirmek için çeşitli zorluklar yaratır.


Yüksek İşleme Talebi


Görüntüleri ve sinyalleri hızlı ve doğru bir şekilde işlemek için AOI, yüksek bilgi işlem gücü ve işlemci performansına sahip bir sistem gerektirir.


Görsel ve AI İşleme


AOI'nin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için, sistemin görüntüleri işlemek ve AI sistemine güç vermek için grafik / GPU kartları veya nöral hızlandırıcı modülleri gibi genişletme kartlarını desteklemesi gerekir.


Kameralar ve Sensörler


Farklı makinelerin kamera ve sensör sayısından türüne kadar farklı konfigürasyonları ve bileşenleri vardır. Yapay zeka destekli AOI çözümünün tüm potansiyelini karşılamak için, sistemin bir dizi G / Ç bağlantısını desteklemesi gerekir.


Çözüm


AAEON geliştirici ile yakın işbirliği içinde çalıştı ve üretici hizmetlerimiz aracılığıyla görev için en iyi çözümü sağladı. AI Core XP8 içeren BOXER-6841M, AI tarafından desteklenen AOI için en iyi çözüm olarak seçildi.


Intel İşlemciler


BOXER-6841M, 6. ve 7.Nesil Intel Core işlemcilerin yanı sıra Intel Xeon sunucu sınıfı işlemcileri de destekler. 32 GB'a kadar bellekle eşleştirilen BOXER-6841M, en zorlu uygulamalar için gereken yüksek performanslı işleme sunar.


Genişletilebilirlik


BOXER-6841M, PCIe [x16], PCIe [x8] ve PCIe [x1] gibi bir dizi genişletme bölmesi yapılandırması sunar. Bu, kullanıcılara sekiz Intel Movidius Myriad X VPU içeren AI Core XP8 modülü gibi Edge bilgi işlem uygulamalarına yardımcı olmak için genişletme kartları ekleme olanağı sağlar.


Etkileyici I / O


BOXER-6841M, gömülü endüstriyel uygulamalar için tasarlanmıştır ve herhangi bir projeye kolayca entegre etmek için etkileyici bir dizi I / O portu ile birlikte gelir. Beş LAN bağlantı noktası ve dört USB 3.0 bağlantı noktası ile AOI ve diğer uygulamalarda kullanılmak üzere çok çeşitli kameralara ve sensörlere bağlanabilir.


Gerçek Etki…


Güçlü BOXER-6841M ile geliştirici, uygulamalarını tam potansiyeline itebilir ve yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan birden fazla ürün hattını inceleyebilen, yeni ürünler için hızlı bir şekilde eğitilebilen veya önceden bilinmeyen kusurları tespit edebilen bir AOI sistemi oluşturabilir.

Sistem, PCB üreticilerinin geleneksel yapay görme tabanlı AOI'den daha büyük doğruluk ve daha az hata ile maliyetten tasarruf etmelerine ve üretkenliği artırmalarına yardımcı olacaktır. Bu üreticiler için daha mutlu müşteriler demektir.


Ürün


AAEON'un BOXER-6841M sistemi, en zorlu makine görüşü ve AI Edge uygulamaları için tasarlanmış güçlü bir gömülü Endüstriyel PC'dir. 7. nesil Intel Core ve Intel Xeon Sunucu Sınıfı işlemcileri destekleyen BOXER-6841M, 32 GB'a kadar bellek sunar. BOXER-6841M serisi, PCIe [x16], PCIe [x8] ve PCIe [x1] dahil genişleme seçeneklerinin bir kombinasyonunu sunar. Bu, makine görüş uygulamaları için kare yakalayıcı kartlarla genişletilebilir veya AAEON'dan NVIDIA GeForce GTX 1080 veya AI Core XP8 gibi kartlarla da daha fazla hızlandırmaya izin verir.

AI Core XP8, sekiz Intel Movidius Myriad X modülüne sahip bir PCIe [x4] genişletme kartıdır. Bu yenilikçi modül, en zorlu AI uygulamalarına güç sağlamak için 840 fps'ye (tipik 560 tipik) kadar hızlar sunar. AI çıkarımını AI Core XP8'e yükleyerek, sistem işlemcisinin diğer eşzamanlı görevleri yerine getirmesine imkân tanır ve genel sistem performansında artış sağlar. AI Core XP8, Intel OpenVINO araç kiti ve TensorFlow gibi AI çerçeveleriyle de uyumludur.