İstanbul'un su tüketiminin her gün % 25'ini yöneten İski Kağıthane tesislerinde Movicon Scada çalışıyor!
İstanbul'un su tüketiminin her gün % 25'ini yöneten İski Kağıthane tesislerinde Movicon Scada çalışıyor!

16.09.2020 17:16:36

İstanbul'un su tüketiminin her gün % 25'ini yöneten İski Kağıthane tesislerinde Movicon Scada çalışıyor!

Yayınlayan:

İstanbul'un su tüketiminin her gün % 25'ini yöneten İski Kağıthane tesislerinde Movicon Scada çalışıyor!

 

İstanbul'un tüm içme suyu sistemi, SCADA adı verilen merkezi bir kontrol sistemiyle yönetiliyor. Su kaynaklarının doluluk oranı, yağış miktarı, içme suyu hatlarındaki basınç değerleri, depolama tanklarındaki suyun değeri ile ilgili tüm veriler anında sistemle doğrudan iletişim kuran kontrol merkezine aktarılır. İSKİ Kağıthane'nin içme suyu arıtma tesisi, çeşitli şekillerde çalışan birbirine bağlı sistemlerden oluşmaktadır. Bu sistemlerden bazıları otomatik olarak çalışırken diğerleri İSKİ personeli tarafından manuel olarak çalıştırılıyordu.
Bu tür bir kontrol yönteminin iki dezavantajı vardır:

1. Her sistem için uzman ve uzman personel ihtiyacı ve sistemler arası koordinasyon sorunu.

2. Yapıda herhangi bir enerji izleme ve yönetim sisteminin bulunmaması, yıllar içinde sistemin enerji tüketiminin ve elektriksel arızaların izlenmesini engellemiştir.

Kağıthane içme suyu arıtma tesisi, İstanbul'un su tüketiminin% 25'ine denk gelen günlük 728.000 metreküp suyu işleyebilmektedir. Tesis 1956'da inşa edildi ve o zamandan beri İSKİ teknolojik standartları karşılamak için çeşitli yenileme projeleri başlattı. 2019 yılında yine tesisin sürekli iyileştirilmesi kapsamında belediye şirketi tüm otomasyon sistemlerinin yenilenmesi için Kontrolmatik ile iletişime geçti. Proje kapsamında manuel sistemlerin otomatik kontrolüne sahip olmak için PLC'leri sahaya uyarlayarak, spesifik olarak, tek bir istasyondan manuel olarak çalıştırılan 20 sistemi ve kendi kontrol sistemi ile 5 sistemi yönetebilen merkezi SCADA sisteminin yenilenmesi gerçeklenecekti. Ayrıca aynı proje kapsamında İSKİ Kağıthane yönetiminin tüm tesisin proses alanlarını video gözetim sistemi ile kontrol edip izlemesi ve tüm saha ekipmanlarını merkezi yönetim sistemi ile entegre etmesi gerekiyordu.

 

“Progea Türkiye distribütörü ICC Dijital Endüstriyel Teknolojiler Ltd. Şti.'nin kurucusu Tamer Yiğit'e projenin tüm aşamalarında verdiği destekten dolayı teşekkür ederiz. Gelecekteki projelerde birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz. "

Hüseyin Bilgehan Şanlı, Kontrolmatik Proje Müdürü

 

Kontrolmatik tarafından kontrol odasının oluşturulması, İSKİ Kağıthane çalışanlarının görüntüleri video duvarına yansıtan video izleme sistemi Movicon SCADA kullanımı sayesinde sadece tüm çeşitli süreçleri görüntülemekten öte, ayrıca gerçek zamanlı olarak izleyebilmesini sağladı. Movicon'un benimsenmesiyle, otomatik olarak çeşitli binalarda gerçekleşen çeşitli su arıtma süreçlerini takip etme imkanı yaratıldı.

Uygulamadan bahsetmek gerekirse, sistemde kullanılan tüm gelen ve giden kaynaklardan günlük raporlar oluşturulur. Bu şekilde, bu raporların analizi, tüketimin analiz edilmesini ve sonrasında iyileştirmeler yapılmasını mümkün kılar. Movicon tarafından kaydedilen tüm verilerin İSKİ Kuvars® varlık yönetimi sistemindeki veri tabanına entegrasyonu da tamamlanmış olup, bu sayede yapıdaki tüm cihazların bakım planlaması, arıza kayıtları ve çalışma süreleri izlenebilmektedir. 

Kontrolmatik, hızlı ve özenli bir teknik destek hizmetine ek olarak rekabete göre çeşitli iletişim sürücülerinin istikrarlı çalışmasını gösterdiği için Progea'nın Movicon SCADA'sını kullanmaya karar verdi. Tesiste Twincat ADS, Modbus gibi haberleşme protokolleri aracılığıyla, Siemens vb., filtrelerde, dekantörlerde, pompa istasyonlarında ve enerji izleme noktalarında 80'den fazla PLC'den çeşitli veriler. Alınan tüm bilgiler SQL veritabanında saklanmıştır ve operatörler tarafından farklı formatlarda ve kimlik doğrulamasından sonra herhangi bir zamanda analiz edilebilir ve görüntülenebilir. Progea tarafından geliştirilen Movicon Scada İSKİ Kağıthane su arıtma tesisi ve alt sistemlerini kontrol etmektedir. Sistem istikrarlı çalışıyor ve son müşteri desteği, sistem entegratörü Kontrolmatik aracılığıyla Progea tarafından garanti ediliyor. Alınan tüm bilgiler SQL veritabanında saklanmıştır ve operatörler tarafından farklı formatlarda ve kimlik doğrulamasından sonra herhangi bir zamanda analiz edilebilir ve görüntülenebilir. Progea tarafından geliştirilen Movicon, İSKİ Kağıthane su arıtma tesisi ve alt sistemlerini kontrol etmektedir. 

Proje detaylarını PDF olarak okumak isterseniz bu linki kullanabilirsiniz.