Durum bazlı bakım ve siber güvenlik bakımı: Sistemlerin sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlama
Durum bazlı bakım ve siber güvenlik bakımı: Sistemlerin sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlama

7.11.2023 11:32:01

Durum bazlı bakım ve siber güvenlik bakımı: Sistemlerin sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlama

Yayınlayan: Emre Soylu

Sistemlerin düzgün ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için SCADA yazılımında durum bazlı bakım ve siber güvenlik bakımı esastır. Duruma dayalı bakım, operatörlerin öngörülemeyen arızaları önlemesine, arıza sürelerini en aza indirmesine ve izlenen sistemlerin üretkenliğini korumasına olanak tanır. Siber güvenlik bakımı ise sistemlerin yeni tehditlere adapte olmasını ve bilgisayar saldırılarına karşı önleyici tedbirlerin uygulanmasını sağlar. Yeni Panorama Suite 2023 sürümüyle, sistemlerden ve verilerden ödün verilmesi riskleri azaltılarak bilgilerin gizliliğinin, bütünlüğünün ve kullanılabilirliğinin korunmasına yardımcı olur.

 

HİZMET SÜREKLİLİĞİ VE SCADA

“Evrimleşmeyen yazılım ölür”.

Yazılım geliştiricisi olarak 35 yılı aşkın deneyimiyle Codra, kurulumlarınızın geleceğini güvence altına almak için her yıl büyük Ar-Ge yatırımları yapıyor. Panorama'nın uzun vadeli kontrolünü ve sürdürülebilirliğini garanti etmek için tüm geliştirmeler ekiplerimiz tarafından gerçekleştiriliyor.

Panorama'nın yeni sürümlerindeki değişiklikler aşağıdaki şekilde kategorize edilmiştir:

  • Yenilikçi değişiklikler: İmkansızın kapsamını daraltmak için Panorama paketine düzenli olarak yeni işlevler ekleyerek yenilik kapasitenizi genişletir. BIM Operasyonu, Uçtan Hizmete ve Nesnelerin İnterneti sadece birkaç örnektir. Bunlar, Panorama'nın dijital dönüşümünüzün zorluklarını aşmanıza yardımcı olmak için yeni iş ihtiyaçlarına nasıl yanıt verdiğine dair yalnızca birkaç örnektir.
  • Evrimsel değişiklikler: Ar-Ge ekipleri özellikle kullanıcılardan gelen geri bildirimler sayesinde, büyük evrimler olarak adlandırılan konu üzerinde de çalışıyor. Bu güncellemelerin ve değişikliklerin amacı, platformun ve kurulumlarınızın uzun ömürlülüğünü garanti ederken platformun yeteneklerini modernize etmek ve artırmaya devam etmektir.
  • Düzeltici değişiklikler: Bunlar teknik destekten, dahili doğrulama sürecinden veya ekosistemden gelir ve Panorama yazılımının kullanımı sırasında ortaya çıkan sorunları çözmek için kullanılır. Bu düzeltmeler, öngörülemeyen sorunlarla hızlı bir şekilde başa çıkmayı ve günlük olaylara daha duyarlı olmayı mümkün kılar.

 

SİBER GÜVENLİK: BT GÜVENLİĞİ DNA'mızda var

Panorama yazılım paketinin stratejik bir dayanağı olan siber güvenlik kavramı, yukarıda listelenen 3 olası değişiklik kategorisine entegre edilmiştir.

SCADA yazılımı, düzenli olarak güçlendirilen, denenmiş ve test edilmiş güvenlik mekanizmalarını içerir. Bunlar derinlemesine bir savunmanın uygulanmasını mümkün kılar. Codra'nın amacı müşterilerinin ve ortaklarının gereksinimlerini karşılayan bir çözüm sunmaktır. Codra ayrıca destek ve özel bir teknoloji izlemenin yanı sıra Bilgisayar Güvenliği Olayına Müdahale Ekibi (CSIRT) ile özel iletişim de sağlar.

Panorama SCADA, Fransa Ulusal Siber Güvenlik Ajansı (ANSSI) tarafından sertifikalandırılan ve ardından kalifiye edilen ilk şirket olma imzasını taşıyor.

Not: Uzun vadede Panorama'nın gelecekteki sürümlerinin sertifikasyonunu sürdürmek için Fransız endüstrisindeki büyük oyuncularla kesin taahhütlerde bulunulmuştur.

 

İÇ İLETİŞİM VE GÜVENLİK MEKANİZMALARININ MODERNİZASYONU

Panorama Suite 2023 ile Panorama'nın iç iletişim mekanizmaları da modernize edildi. Son kullanıcıların göremeyebileceği temel nitelikteki bu büyük proje, Panorama Suite'in ve kurulumlarınızın dayanıklılığını fiilen çok somut bir şekilde güçlendiriyor.

Detay vermek gerekirse bu yeni 2023 sürümüne Microsoft'un makineler arası Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli DCOM akışlarına alternatif bir uygulama eklendi. Bu uygulama, DCOM'un web hizmetleriyle değiştirilmesini mümkün kılar(DCOM, mevcut sistemlerin mimarisinin elden geçirilmesini gerektirmeyecek şekilde muhafaza edilebilir). Bu yeni mekanizma, izleme yazılımını Microsoft Active Directory'den bağımsız hale getirir.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için Panorama ekipleri her zaman hizmetinizdedir.


 

ICC Dijital Endüstriyel Teknolojiler Ltd. Şti.

Osmangazi Mahallesi Atayolu Caddesi No:108 Gate Of Anatolia Ticari Blok Ofis 1 Sancaktepe / İstanbul / Türkiye
Telefon: +90 216 510 66 96
E-Posta: info@icc.com.tr
Web: https://www.icc.com.tr
Mersis No: 0211069647300014

Durum bazlı bakım ve siber güvenlik bakımı: Sistemlerin sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlama