Endüstri 4.0 ortamında SCADA’nın rolü
Endüstri 4.0 ortamında SCADA’nın rolü

24.07.2020 16:58:20

Endüstri 4.0 ortamında SCADA’nın rolü

Yayınlayan: Barış Kaş

                    Endüstri 4.0 ortamında SCADA’nın rolü

 

Endüstri 4.0 dönemi, bireysel üretim sistemlerinin artık tek başına çalışamayacağı, iş sistemlerine bağlanabileceği ve değişen ihtiyaçlara hızla uyum sağlayabileceği bir modeli müjdeliyor. Peki, ortaya çıkan bu resimde SCADA için bir yer var mı?

 

Endüstri 4.0, şirketlerin işletme ve otomasyon sistemlerini tamamen entegre etme, büyük hacimli karmaşık verileri yönetme, yeni işletim ve iş birliği modelleri oluşturma ve belirli iş hedeflerini takip etmek için dikey entegrasyon kullanma potansiyelini açıyor. Üretim sistemleri ve işletme yönetimi arasındaki kesintisiz bağlantı sayesinde işletmeler, daha iyi karar vermeyi sağlayan, daha fazla üretkenlik ve daha fazla esneklik sağlayan verilere erişebilecek.

 

Endüstri 4.0 kendi başına bir teknoloji değil, daha ziyade altyapısı olarak IIoT'yi (Endüstriyel Nesnelerin İnterneti) kullanarak Akıllı Fabrika oluşturmak için otomasyon ve bağlantı kullanma konseptidir. SCADA, Endüstri 4.0'ın gerektirdiği işlevsellik, esneklik ve ölçeklenebilirliği sunuyorsa, Endüstri 4.0'ı etkinleştiren mekanizmayı sağlayabilir.

 

SCADA uzun zamandır çok çeşitli otomasyon sistemleri için temel platform olmuştur ve Endüstri 4.0 için uygulama geliştirme söz konusu olduğunda, bağlı tüm cihazlardan veri iletişim kurabilmesi çok önemlidir. Ayrıca, toplanan verileri mümkün olan en basit şekilde kaydetmek, görüntülemek ve analiz etmek için doğru araçlara sahip olmak, bu tür uygulamaların geliştirilmesi için de aynı derecede önemlidir.

 

 

Movicon.NExT, OPC UA teknolojisine dayanmaktadır ve OT ve IT sistemleri arasındaki iletişim kolaylığı için OPC Foundation sertifikasına sahiptir. Veriler OPC UA üzerinden veya alternatif olarak platforma kolayca entegre edilebilen farklı cihaz üreticileri için iletişim sürücüleri aracılığıyla aktarılabilir. Bu nedenle, Movicon.NExT shopfloor ve üst seviye sistemler arasında bir geçit sağlar.

 

Otomasyon için gereken iletişim protokollerinin yanı sıra, Movicon.NExT tarihçi, yedeklilik ve alarm yönetimi işlevlerine sahiptir ve gerçek zamanlı ve geçmiş veri analizi raporları oluşturmak için gereken tüm HMI ve veri analizi özellikleri ile donatılmıştır. Animasyonlu ve dinamik ekranları, alarm yönetimini, trendleri ve veri tablolarını, grafikleri, veri analizini, gösterge tablolarını ve analitik raporları görüntülemek için de kullanılabilir. Tüm bu işlevler yerel olarak, ağlarda veya web erişimi üzerinden kullanılabilir.

Sonuç olarak, Movicon.NExT bir Endüstri 4.0 bağlamında gerçek bir veri analizi, denetimi ve MES istasyonudur.

 

Movicon.NExT'deki yeni gelişmeler Endüstri 4.0 yeteneklerini daha da ileriye taşıyor. Cloud Progea – Databoom platformu, büyük veri depolama ve analizi için tasarlanmıştır. Bu, uzun bir süre boyunca olayların çok ayrıntılı analizine ve araştırılmasına olanak sağlayacaktır.

Bu gibi avantajlarla SCADA, Endüstri 4.0 için bir sağlayıcı olarak güvence altına alınmış bir geleceğe sahiptir ve saha sensörlerinden bilgi yönetim sistemlerine kesintisiz bağlantıya dayalı geleceğin akıllı fabrikalarını sunmak için bir platform hizmetini içerir. En önemlisi, açık standartlara dayanan Endüstri 4.0 projeleri tüm bilgileri işletme düzeyinde ele alabilen ve kuruluşun tamamında dikey ve yatay düzeyde uygulamalar için gereken esnekliği sağlayabilen projeler sunar.

ICC Dijital Endüstriyel Teknolojiler Ltd. Şti.

Samandıra, Abdurrahmangazi Mah. Osmangazi Cad. No:123-127 DanışPark Residence Ofis 11 34887 Sancaktepe / İstanbul / Türkiye
Telefon: +90 216 510 66 96
E-Posta: info@icc.com.tr
Web: https://www.icc.com.tr
Mersis No: 0211069647300014

Endüstri 4.0 ortamında SCADA’nın rolü