Panorama'nın Web HMI çözümü, kullanıcı deneyiminizi zenginleştirmek için Panorama'nın Mobil ve Masaüstü HMI'sini geliştirir. Artık, basit bir HTML5 web tarayıcısına sahip herhangi bir masaüstü bilgisayardan, tabletten veya akıllı telefondan kurulumlarınızı gerçek zamanlı olarak kontrol edebilir ve çalıştırabilirsiniz. Esnek uygulaması ve basitleştirilmiş altyapısı, daha fazla sayıda kullanıcının SCADA uygulamalarına erişmesini sağlayarak, bu tür HMI'ların dağıtımını kolaylaştırır.

Panorama Web HMI seçerek, masaüstü iş istasyonunuzla aynı görüntüleme ve kontrol özelliklerine sahip bir "thin client"a sahip olursunuz. Sahip olduğunuz şey, doğrudan tarayıcınızda (Chrome, Firefox veya Microsoft Edge) görüntülenen güçlü, eksiksiz, son teknoloji bir Panorama uygulamasıdır.

Odak

Peki HMI nedir? Bir İnsan Makine Arayüzü (HMI)*, bir operatörün birbiriyle iletişim kuran makineler veya cihazlarla etkileşim kurmasını sağlar. Kullanıcılara PLC'lerden temel bilgileri veya SCADA* (Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama) içinde türetilen daha ayrıntılı bilgileri sunar. İster yerel ister mobil olsun, HMI'lar kullanıcılara duruma ilişkin gerçek zamanlı bir genel bakış sunar, böylece uygun, bilgiye dayalı kararlar almalarını ve süreçlerini ve kurulumlarını çok daha verimli bir şekilde yönetmelerini sağlar.

WEB HMI NİÇİN KULLANIR?

OT ve BT'yi birleştirmek için basitleştirilmiş uygulama

Bir Web HMI kullanımı, filonuzdaki herhangi bir "genel amaçlı" bilgisayar iş istasyonundan yapılabileceğinden, kimseyi belirli bir donanıma veya kuruluma bağlamaz. IT departmanı için artık istemci iş istasyonlarında belirli yazılımları dağıtmaya ve yönetmeye gerek yoktur. Bu nedenle altyapı yönetimini takip etmek daha kolaydır: mevcut veya uyumlu donanımın karmaşık yönetimine, dinamik bağlantı noktalarının açılmasına ve yönetilmesine artık gerek yok! Halihazırda mevcut olan web bağlantılarını kullanın, böylece iş ihtiyaçlarını (OT) ve IT kısıtlamalarını birleştirin.

Operatörlerin günlük işlerini kolaylaştırma

Bu yeni Web HMI ile Codra, şirketin tüm paydaşları için operasyonel verilerinize (yetkilerine tabi olarak) güvenli erişim sağlamak için web programlama standartlarını (Angular) kullandı: atölye ustabaşı, üretim müdürü, proses mühendisi, bakım teknisyeni, kalite, finans departmanı, vb. Hangi donanım aygıtı mevcut olursa olsun, gereken tek şey basit bir internet tarayıcısıdır. Tüm kullanıcılar, kullandıkları cihazdan bağımsız olarak, profillerine bağlı erişim hakları doğrultusunda SCADA bilgilerine erişebilirler.

Bir şirketin dijital dönüşümünün anahtarlarından biri mobilite konusudur. Codra, müşterilerin yeniliklerini desteklemek için artık bu tür sorunları ele alan bir Web HMI sunuyor. Kontrol odanızda, bir makinenin yanında, şehir merkezindeki bir gaz şebekesinde, bir dağ yamacında bir hidro barajda veya sadece evden çalışırken vb. endüstriyel kontrol sisteminiz veya BMS'niz için SCADA uygulaması mevcut olacaktır. , tanımladığınız güvenlik kuralları doğrultusunda, her yerden, her zaman ve tek bir birleşik teknolojik platform aracılığıyla.

Sahadayken yanıt hızınızı artırın! Artık kontrol merkezine gereksiz geziler yapmadan, iş emirlerini tetiklemek için yorucu çağrılar olmadan verimlilik kazanın. Zamandan tasarruf edin ve üretkenliğinizi artırın!

Entegratörlerin yaratıcılığını destekler

Uygulamaların oluşturulması, yönetilmesi ve bakımı Panorama entegratörleri için basitleştirilmiştir:

• Panorama Studio, uygulamalarınız için ihtiyacınız olan tek tasarım atölyesi olmaya devam ediyor;
• Hem Masaüstü hem de Web HMI'ları ortak parametre ayarlarına sahiptir;Sürdürülmesi gereken yalnızca bir SCADA uygulaması vardır;
• Web sunucusu doğrudan Panorama ortamına entegre edilmiştir;
• Artık sunucular ve istemciler arasında yapılandırılacak karmaşık iletişim bağlantıları yok.

Ek olarak, teknik kurulumlar geliştikçe, yeni mimiklerin ve/veya grafik nesnelerin eklenmesi, Masaüstü veya Web HMI'ların kullanılmasından bağımsız olarak şeffaftır. Özel bir araç sayesinde, bir "Masaüstü" uygulamasının grafik kısmının "Web"e taşınması tamamen otomatiktir.

BAŞLIĞIN ALTINDA NELER VAR?

Basitleştirilmiş IT yönetimi

Web HMI ile artık bir RDS sunucusuna veya diğer uzak masaüstü bağlantı teknolojilerine güvenmeniz gerekmez. Panorama'nın özel web sunucusu otonomdur ve kendi kendini barındırır (yalnızca erişimi değil aynı zamanda fonksiyonel güncellemeleri de yönetir). Bu nedenle, IT ekiplerinin ek yazılım tuğlaları yönetmesine artık gerek yoktur, bu da genel mimariyi basitleştirir. Web HMI'nin kullanımı, özellikle özel IT departmanları veya altyapı yönetimi ekipleri olması gerekmeyen KOBİ'ler için kurulumu ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

Duyarlı tasarım, otomatik olarak tüm ortamlara uyum sağlar

Ergonomi açısından, tüm bilgisayarların aynı çözünürlüğe sahip ekranlara sahip olması nadirdir. Bu nedenle Codra, SCADA uygulamanızın görünümlerinin her ekranın çözünürlüğüne dinamik olarak uyum sağlamasına olanak tanıyan duyarlı tasarım modu kullanıcı mekanizmalarını uygulamıştır.

Dahili veya harici IP ağları (internet) için güvenli bir mimari

Bir Web HMI ile şirketin yerel ağına erişim, HTTPS iletişim protokolü kullanılarak güvence altına alınır. Ancak, kurumsal ağınıza (internet üzerinden) harici erişim sağlamanız gerekiyorsa, bir DMZ kullanılması önerilir. Bunun için, çözümümüz üç katmanlı bir mimariye dayandığından, web sunucunuzu izole bir alt ağa (DMZ'de) yerleştirirken, fonksiyonel sunucularınız yerel ağ seviyenizde korunur; dolayısıyla bunlar dış dünyaya maruz kalmaz ve böylece bir siber saldırı için olası giriş noktalarını engeller.