- PANORAMA SCADA -


ANALİZ ET


Telemetri çözümleri, coğrafi olarak dağınık veya izole edilmiş teknik tesisleri veya süreçleri bir bilgisayar, akıllı telefon veya tablet aracılığıyla, öncelikle coğrafi konum kullanarak uzaktan kontrol etmek için kullanılan iletişim sistemleridir. SCADA yazılımımız Panorama'nın sunduğu telemetri front-end'i içme suyu yönetimi, sanitasyon, su sistemlerinin dağıtımı ve geliştirilmesi gibi birçok faaliyet alanında kullanılmaktadır. Hayati öneme sahip operatörler ve operatörler de dahil olmak üzere müşteri referanslarımız su sektöründeki temel hizmetlerin listesi, bu çözümün temel faydalarını açıklar.

Uygulamada, telemetri prensibi sensörler (örneğin basınç, ultrasonik, akış, sıcaklık, seviye sensörleri vb.), iletim yolları ve bir görüntüleme, kayıt veya kontrol cihazı etrafında kuruludur. Bir teknoloji olarak, kesintili ve düşük hızlı iletişimlerle çalışabilme yeteneğine sahiptir ve aşağıdaki kavramları uygular: İletişimden önce bağlantı kurulması, gerçek zamanlı olmayan (yüksek gecikmeli senaryolarda bile) veri bloklarının değiş tokuşu ve yetenek aynı cihazla farklı ortamlar aracılığıyla iletişim kurmak için. Her durumda telemetri, telefon hatları, GSM veya SMS (örneğin uyarı veya hata mesajları göndermek için) gibi güvenilir iletişim ekipmanı gerektirir. Daha yüksek hızlı ADSL veya fiber ağlar da veri iletimi için bir olasılık olabilir. Geleneksel olarak PSTN veya GSM teknolojilerine dayanan, kablolu ve kablosuz telemetri sistemleri dünyası değişiyor.

Nesnelerin İnternetinin gelişi, yerleşik algıları değiştiriyor. Endüstriyel IoT, uzun mesafelerde mükemmel iletişim kapasitesi, düşük ekipman maliyetleri ve düşük aylık abonelik oranları gibi dikkate değer avantajlar sunar. Geleneksel telemetri sistemleri için yararlı olan ve erişilemeyen uzak noktaları kapsamak için iyi performans sunan tamamlayıcı bir teknoloji olabilir. Bu teknolojik tamamlayıcılık potansiyeli Panorama yazılımında dikkate alınmıştır. Hem iletişim ekipmanı hem de işlevsel kapsam açısından, operasyonel ihtiyaçlarınızı karşılayan bir telemetri uygulaması oluşturmak için gereken tüm araçlara sahipsiniz. Codra'nın bu tür uygulamalarda uzun yıllara dayanan deneyimi, Panorama çözümünün sağlamlığını ve dayanıklılığını garanti eder.

ÖRNEK VAKA İNCELEMESİ

Telemetri kurulumu genellikle geniş bir coğrafi alana dağılmış çeşitli yapılar veya tesislerle iletişim kurmak için kullanılır. Telemetri ekipmanı, yalıtılmış konumlarda tamamen bağımsız modda çalışabilir.

Telemetrinin sunduğu avantajlar şunları yapmanızı sağlar:

Planlanan ziyaret sayısını azaltarak ve hatta sistematik turları ortadan kaldırarak personelin seyahatini optimize edin.

Çalışmalarını yerel kısıtlamalara göre ayarlamak için uzak ekipmanın ayarlarını değiştirin.

Bir olayın aşağı yöndeki (fırtına gibi) veya yukarı yöndeki (kullanıcıların artan su tüketimi) sitelerindeki sonuçlarını tahmin etmek için bilgileri merkezileştirin ve kolektif zeka oluşturun. Tesislerin bakım ve hizmet ömrünü kolaylaştırmak ve iyileştirmek için kullanılabilecek daha iyi izlenebilirlik sağlamak için göstergeleri düzenli olarak ölçün ve karşılaştırın.

Örneğin, telemetri, sanki yerindeymişsiniz gibi tesisinizin parametrelerini okumanızı sağlar. Panorama gibi bir SCADA uygulamasında merkezileştirilmiş olan bu ölçümler, birbirleriyle ilişkilendirilebilir veya üçüncü taraf veya bulut sistemlerinden alınan diğer verilerle bağlamsallaştırılabilir. Bu şekilde çalışma size zaman kazandıracak ve yerleri birden fazla ziyaret etmeden durumları hızlı ve doğru bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Bu nedenlerden dolayı, su şirketi Veolia Eau Seine et Marne Nord'un operasyon merkezi, 2007 yılında merkezi ve uzaktan kontrol edilebilir Panorama SCADA yazılımı satın alarak içme suyuna ve atık suya kurulu ekipmanlardaki sensörlerden iletilen tüm telemetri verilerini toplamasına ve eşlemesine olanak sağladı. arıtma tesisleri. Bu, ekipman izleme ve ölçüm verilerinin bir havuzda toplanmasını sağladı ve bilgiye erişimi kolaylaştırdı, operatörler için kullanım kolaylığı ve yanıt verebilirlik sağladı (hem günlük faaliyetlerinde hem de çağrı üzerine programlarında).

EKİPMAN VE PROTOKOLLER

Bu telemetri işlevleri ilk olarak su endüstrisi tarafından uygulandı (arıtma tesisleri, pompalama, dağıtım ve toplama uygulamaları). Bu nedenle endüstri düzenlemeleri ve sektörden şirketler, örneğin SOFBUS ve LACBUS gibi temel protokollerle SOFREL ve Perax pazara hakimdir. Diğer pazarlar daha sonra kendi iletişim ekipmanlarını ve iletişim protokollerini geliştirdiler, örneğin elektrik, gaz, yenilenebilir enerji ve karayolu trafik yönetimi ve kontrolü. Daha yakın zamanlarda, trende kamu aydınlatması ve bina enerji verimliliği eklendi. WIT, Ijinus ve IoT protokolleri mevcut teklifi tamamlar ve çeşitlendirir. Panorama gibi yönetim yazılımları, çok çeşitli ortamlar ve sistemler arasında mükemmel birlikte çalışabilirlik sunar. Nihai amaç, operatörlere günlük görevler açısından uzmanlıklarına odaklanan ve yüksek kaliteli hizmet ve öngörüler sunan güçlü bir araç sağlamaktır.

Telemetri çözümümüz, örneğin bir mobil SCADA uygulamasının sağlanması yoluyla aracıların kullanıcı deneyimini geliştirir. Operatörler, ekip liderleri ve üretim müdürleri gibi birden fazla paydaş Panorama Mobile'dan yararlanacaktır çünkü size sahadaki müdahaleler sırasında ihtiyaç duyduğunuz bilgilere erişmenizi sağlar: görselleştirme, gerçek zamanlı kontrol, mesajlaşma hizmeti ve KPI takibi.

Teknik açıdan, Panorama'nın tüm fonksiyonları tek bir konfigürasyon atölyesinde mevcuttur: telemetri ekipmanı konfigürasyonlarını içe aktarmak, iş kurallarını uygulamak ve HMI görünümlerini tasarlamak için tek bir arayüz. Telemetri uygulamanızın optimum kurulumunu sağlamak için entegratör ortaklarımız ve uzmanlarımız tarafından kişiye özel destek bile sağlanabilir.