Bugün IT her yerde: Evimizde, günlük hayatımızda, cebimizde, nereye gidersek gidelim orada… ATM, akıllı telefon veya kahve makinesi ile yaptığımız her etkileşimde arayüzler kullanıyoruz. Bu arayüzler biz insanların "makineler" dünyasıyla etkileşime girmesine izin veriyor. Bu kontrol ve komut etkileşimleri, görselleştirmeyi içeriyor ve HMI'lar (İnsan-Makine Arayüzü) olarak bilinen grafik arayüzler aracılığıyla gerçekleşiyor. Daha spesifik olarak, SCADA , kullanıcıya bir sistemin durumu hakkında görsel bilgi sağlamak için tasarlanır, amacı verimliliği artırmak ve tepki sürelerini azaltmaktır. Bu amaçla, HMI'lar, kullanıcıların anlamasına ve etkili eylemde bulunmasına olanak tanıyan bilgiler sağlamalıdır. Bu nedenle zorluk, kullanılabilecek yüksek performanslı HMI'lar yaratmaktır.

HMI: FİZİKSEL ORTAM MI YOKSA GRAFİK GÖSTERİM Mİ?

Scada (denetleyici kontrol ve veri toplama) sistemleri, en karmaşık HMI'lardan bazılarını kullanır. Bu karmaşıklığı yönetmek için arayüzlerin doğru ve kullanıcı dostu olması gerekir.

Panorama Suite'i kullanarak, sisteminizi kolayca kurabilir ve diğer sistemlerle (örneğin; PLC'ler, DCS, IOT) etkili bir şekilde iletişim kurmak için yüksek performanslı HMI'lar kullanabilir ve karşılığında tüm ekipmanlarınız ve cihazlarınız hakkında yüksek kaliteli operasyonel veriler elde edebilirsiniz.

İyi bir İnsan-Makine Arayüzü (HMI), uygulama geliştirmede iki temel prensibi dikkate almalıdır: arayüz tasarımı ve onu görüntülemek için kullanılan donanım cihazı tipi.

Uygulama tasarımını neden önemsiyorsunuz?

Bu alıştırmanın tüm zorluğu, söz konusu çalışma koşullarına uygun olarak durumun hızlı bir şekilde görselleştirilmesini ve uygun yanıt verme becerisini sunan operatör arayüzleri oluşturmaktır. Bir yandan ihtiyaçlar ve endüstriyel kullanımlar ile diğer yandan görsel ve grafik sunumların kalitesi arasında doğru dengeyi bulmanın önemli olduğu kesinlikle doğrudur.(mimik diyagramlar, görünümlerin sıralanması, çoklu öğeler arasında gezinme, trend çizimleri veya alarm yönetimi gibi veri temsili fonksiyonların kullanımı).

Uygulamayı çalıştıran terminali neden önemsiyorsunuz?

Çünkü, uygulamanın nasıl kullanılacağına göre operatörlerin operasyonel gereksinimlerini karşılamak kritik öneme sahiptir. Örneğin, bir kontrol odasındaki bir operatör, bir ekran duvarında tesisin tam bir görüntüsüne sahip olabilirken, uzman bir operatör, tek bir ekranda görüntülenen daha spesifik bir parçayı görebilir. Ve yerdeki bir operatöre, bir tablet veya akıllı telefon aracılığıyla belirli bir görevi yerine getirmesi için özenle seçilmiş bilgiler sağlanacaktır. Her ortam belirli bir kullanıma yanıt verir. Bu nedenle, verilerin ayrıntı düzeyi ve temsili uygun olmalıdır.

HMI tasarımını önemsemek: Moda mı yoksa radikal değişim mi?

Modern IT kapasitelerinin geliştirilmesi ve “dijital yerlilerin” (ellerinde bir akıllı telefonla doğan genç profesyoneller) işyerine girişi, HMI'ların tasarlanma şeklini bozuyor. Bir zamanlar doğru olan bugün artık doğru değil. Yeni teknolojiler ve farklı çalışma koşullarının dikkate alınması, tasarımlarını karmaşık hale getirebilir. Operatörlerin işleri ve kullanıcı profilleriyle ilgili belirli özellikleri de dahil edersek, HMI geliştirmenin yüksek performanslı SCADA uygulamaları için neden kritik bir aşama olduğunu görmek kolaydır.

Doğru araçları seçmenin önemi?

Panorama platformuyla, sektörünüze ve gereksinimlerinize uyarlanmış yüksek performanslı HMI'lar oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm yerel varlıklara sahipsiniz. Bir SCADA uygulamasının oluşturulmasını kolaylaştıran ve hızlandıran "Nesneler" ilkesine (modeller / örnekler) dayanan Panorama, ayrıca güçlü ve %100 vektör grafik motoruna sahiptir. Bu size, ihtiyaçlarınıza ve operasyonel kısıtlamalarınıza uygun olarak HMI'lar oluşturma özgürlüğü verir. İster boş bir sayfadan ister bir referans uygulamadan başlayın, kendi başınıza veya uzmanlarımızın tavsiyeleriyle destekleyin, tesisinizin potansiyelini optimize edebilmeniz için her şey sağlanır.

Operasyonlarınızı yönetmek için değerli bir araç olan yüksek performanslı HMI'lar

Yönetim yardımı

Endüstriyel otomasyon ve I&C sistemlerinde veya bir tesis yönetimi veya enerji verimliliği uygulamasında, HMI'lar tarafından sağlanan kullanıcı arayüzleri belirli kullanıcı profilleri aracılığıyla çalıştırılır: operatörler, yöneticiler ve mühendisler, her biri kendi seviyesinde, doğru ve bağlama uygun olması gereken bilgilere dayalı süreçler ve sistemlerle gerçek zamanlı olarak etkileşime giriyor.

Bu nedenle, teknik açıdan optimum yönetim yardımı, operasyonel personelin gereksinimleri ve kullanımlarıyla tamamen uyumlu olacak kadar zengin özelliklere sahip, güvenli ve esnek bir yazılım gerektirir. Panorama E2( Panorama E2 sayfasına link verilecek) bu iş için mükemmeldir. Yaygın olarak kanıtlanmıştır ve birçok farklı uygulama alanında kullanılmaktadır: proses, su, petrol ve gaz, kamu hizmetleri, enerji, ulaşım, savunma vb.

Örneğin, sanayi sektöründe Panorama, Orano'da dünyanın en büyük ikinci kontrol odasının merkezinde yer alıyor. Su sektöründe, Hydrostadium şirketi birkaç yüz hidroelektrik barajını işletmek için Panorama'yı kullanıyor. İnşaat sektöründe Panorama, tesis yönetimi ve bina yönetim sistemlerinin temel bir bileşenidir ve Paris'in yeni Gaité-Montparnasse bölgesinde yer almaktadır.

Karar verme aracı

Modern bir HMI ayrıca belirli bir durum için ilgili ve bağlamsal bilgileri entegre edebilmeli ve sunabilmelidir. Ayrıca operatöre karar vermesinde yardımcı olacak prosedürler veya yöntemler önerebilir.

Tesislerinizin optimum karar vermesi ve yönetimi için Codra, bilgilerin doğru zamanda doğru ayrıntı düzeyiyle iyi bir şekilde iletilmesi gibi temel konuların kritik öneme sahip olduğuna inanır. Yerdeki konfigürasyonun gerçekliğine uyarlanmış bir SCADA uygulaması oluşturmayı bu kadar zorlu kılan da budur!

Ve SCADA uygulamalarında gerçek zamandan daha fazlası olduğu için, olay sonrası analiz de unutulmamalıdır. Panolar, yönetim çizelgeleri, raporlama ve diğer analiz araçları basit veya katmanlı olabilir, ancak operasyonel performansı optimize etmenize destek olmak kadar önemlidirler. Bu nedenle Panorama'nın kendi Veri Tarihçisi vardır: Panorama H2. Bu, tesisleriniz tarafından üretilen veri/bilgi zenginliğinden kolayca yararlanmanıza olanak tanır.

HMI'ların geliştirilmesi: devrim başladı

Yeni teknolojiler zaten geleneksel HMI'ları bozuyor ve yeni kullanımların ortaya çıkmasına izin veriyor: etkileşimler artık dokunmatik ekran, ses tanıma, konumlandırma (coğrafi konum belirleme) ve artırılmış gerçeklik yoluyla gerçekleşebilir. Bu özelliklerin ve ortamların tümü aynı düzeyde teknolojik olgunluğa veya kullanıma sahip değildir, ancak kesin olan bir şey var ki, geleceğin HMI'ları bunları hesaba katmak zorunda kalacak.

Kısmen bu yeni kullanımlara yanıt olarak Panorama, Mobil cihaz uzantısıyla teklifini geliştirdi. Panorama Mobile ile SCADA uygulamanız artık cebinizde!

Örneğin, Akiolis Group, operatörlerinin sahadaki durumu daha iyi görselleştirmesine ve bakımı kolaylaştırmasına ve veri işlemede zamandan tasarruf etmesine yardımcı olmak için yerel ve uzak mobil HMI'lar uygulamıştır.

Geleceğin HMI'ı: en iyisi henüz gelmedi

Üretim gibi çeşitli alanlarda veya daha geniş olarak üretim odaklı işletmelerde, gelecek artık sadece teknolojiden ibaret değil. Uygulama tasarımı ve ergonomi artık başarılarında giderek daha fazla kilit faktör haline geliyor. Codra'da, teknolojik yeniliklerden tam olarak yararlanabilmeniz ve size tam olarak istediğinizi veren verimli SCADA uygulamaları tasarlayabilmeniz için size kapsamlı ve son teknoloji bir SCADA ve Hipervizyon platformu sunmak için çok çalışıyoruz!