SCADA dünyasından gelen bu yeni çözüm, yalnızca tüm Edge Node verilerini merkezileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yerel SCADA sistemlerine güvenli bir şekilde komutlar gönderir. Ayrıca, bu çözümün kurulumu kolay olsaydı, uygulamaların tam uzaktan yönetimine izin verseydi ve bir uzaktan bakım aracı sağlasaydı ne hissederdiniz? Artık karmaşık ve bakımı zor teknik mimariler yok, yüksek nitelikli personelin ikincil öneme sahip operasyonları yürütmek için yaptığı masraflı geziler yok! Edge Hizmeti çağına hoş geldiniz!

Edge Computing, Edge to Cloud, daha sonra analiz için bir Cloud’a yüklenmiş olsun ya da olmasın, verilerin yerel olarak işlenmesine izin veren birçok yenilikçi kavram vardır. Ancak Edge Hizmeti ilkesini biliyor musunuz?

İlke aynı kalır: tüm bilgileri toplayan ve birleştiren daha üst düzey bir sisteme güvenli bir şekilde göndermek için verileri yerel olarak işleyin. Ancak bu bağlamda, merkezi hipervizyon sistemi mutlaka Bulutta olmak zorunda değildir. Aynı zamanda bir şirket ağına da kurulabilir.

Panorama Suite, her yıl sürekli olarak geliştirilmekte ve size yeni kullanımlar için yeni yüksek performanslı hizmetler sunmaya devam etmektedir.

Edge Hizmeti Çözümü ile bu merkezileştirilmiş hipervizyon, uzman olmayan kişiler tarafından devreye alınacak, iş ekipleriniz tarafından uzaktan yönetilecek ve IT standartlarına uygun olarak güvenlik altına alınacak şekilde tasarlanmıştır.

Peki Hipervizyon nedir? Özetle diğer SCADA sistemlerini kontrol eden bir SCADA sistemidir. Başka bir deyişle, bir Hipervizyon, farklı alt sistemlerden gelen verileri bir İnsan Makine Arayüzünde (HMI) toplar, birleştirir ve sunar. Bunlar, örneğin, muhtemelen bir bölgeye dağıtılmış, otonom sitelerden yerel SCADA'lar olabilir. Bir Hipervizyon aynı zamanda farklı sistemlerden gelen verileri bir SCADA gibi aynı şekilde ve aynı zamanda birleştiren bir tür ‘süper-SCADA’ olabilir. Ayrıca BMS (Bina Yönetim Sistemi), GIS (Haritalar), CMMS (Bakım), VMS (CCTV), erişim kontrolü vb. gibi örnek veya üçüncü taraf yönetim sistemleri için hava durumu verileriyle arayüz oluşturur.

Neden Panorama'nın Edge Hizmetini kullanmalısınız?

OT ve BT'yi birleştirmek için basitleştirilmiş uygulama

Bir Web HMI kullanımı, filonuzdaki herhangi bir "genel amaçlı" bilgisayar iş istasyonundan yapılabileceğinden, kimseyi belirli bir donanıma veya kuruluma bağlamaz. IT departmanı için artık istemci iş istasyonlarında belirli yazılımları dağıtmaya ve yönetmeye gerek yoktur. Bu nedenle altyapı yönetimini takip etmek daha kolaydır: mevcut veya uyumlu donanımın karmaşık yönetimine, dinamik bağlantı noktalarının açılmasına ve yönetilmesine artık gerek yok! Halihazırda mevcut olan web bağlantılarını kullanın, böylece iş ihtiyaçlarını (OT) ve IT kısıtlamalarını birleştirin.

Operatörlerin günlük işlerini kolaylaştırma

Bu yeni Web HMI ile Codra, şirketin tüm paydaşları için operasyonel verilerinize (yetkilerine tabi olarak) güvenli erişim sağlamak için web programlama standartlarını (Angular) kullandı: atölye ustabaşı, üretim müdürü, proses mühendisi, bakım teknisyeni, kalite, finans departmanı, vb. Hangi donanım aygıtı mevcut olursa olsun, gereken tek şey basit bir internet tarayıcısıdır. Tüm kullanıcılar, kullandıkları cihazdan bağımsız olarak, profillerine bağlı erişim hakları doğrultusunda SCADA bilgilerine erişebilirler.

Codra'da, onlarca yıldır bu tür zorlukları ele alıyoruz ve ileri teknolojik çözümler sunmak için sürekli olarak Ar-Ge'ye yatırım yapıyoruz.

Geleneksel sistemlerde, operatörlerin yerel SCADA uygulamalarını uzun vadede sürdürmesinin ve geliştirmesinin genellikle zor olduğunu gördük. Bunlar bazen birbirinden çok farklı olabilir veya ayrı sitelere dağılmış olabilir. Ayrıca uygulama sürümlerini ve yazılım güncellemelerini yönetmenin de kolay olmadığını fark ettik. Sitede gidip gelmek ve iletişim bağlantılarının güvenliğini sağlamak için harcanan zamanı da eklersek, bu işlemlerin maliyeti yükseliyor!

Bu sorunları çözmek için Codra, Edge Hizmeti çözümünü geliştirdi: daha modern ve günlük olarak yönetimi çok daha kolay olan yeni bir hipervizyon çözümü. Edge Computing ilkelerine dayanan bu çözüm, size hızlı yürütme sağlarken, yerel veya coğrafi olarak dağınık kurulumlarınızı merkezi ve güvenli bir konumdan yönetmenize olanak tanır:

• Tasarruf
• Güvenli bir mimari
• Artırılmış güvenilirlik
• Verimlilik artışları
• Ölçeklenebilir bir sistem

Peki Panorama'nın Edge Hizmeti çözümü nasıl çalışıyor?

Edge Hizmeti mimarimiz üç bölüme ayrılmıştır:

• Yerel ve otonom SCADA sistemleri,
• Birleştirici Hipervizyon,
• Merkezi bir yönetim aracı.

Yerel SCADA sistemleri: Edge Node

Edge Node, sunucu ve gerekirse bir HMI dahil olmak üzere bir Panorama E2 SCADA uygulamasını barındırır. Zekası, uzak hipervizyona aktarılmadan önce verilerin yerel olarak toplanmasını ve işlenmesini sağlar. Uygulama, MS Windows çalıştıran fansız bir PC'ye kurulabilir; bu PC, sahada bağımsız modda çalışır ve herhangi bir bağlantı kesintisi sırasında genel sistemin veri bütünlüğünü korumak için Sakla ve İlet yeteneklerine sahiptir. Panorama Edge Cihazları, Panorama E2'nin doğasında bulunan gelişmiş siber güvenlik mekanizmalarına da sahiptir.Panorama Merkezi Hipervizyon

Bu merkezi "SCADA of SCADA" uygulaması, Panorama Edge Node'dan gelen gerçek zamanlı verileri birleştirir. Operatörlere uzak kurulumları kontrol etmek ve izlemek için yüksek performanslı HMI'lar sağlar. Panorama'nın Edge Hizmeti mimarisi, uzaktaki operatörün hipervizyondan yerel SCADA sistemlerine (Edge Node) komutlar göndermesini mümkün kılacak şekildedir. Siber güvenlik açısından, sistemler arasındaki iletişim, bir DMZ'de barındırılan Panorama Edge Gateway tuğlasından geçer ve böylece Edge Node'un Hipervizyon ile güvenli bir şekilde iletişim kurmasına olanak tanır.Uzaktan yönetim: Edge Controller (Denetleyici)

Panorama Edge Controller yönetim aracı, Edge'den hizmete çözümünün gerçek mihenk taşıdır ve kurulu sistemin uzaktan yönetilmesini sağlar. Edge Controller, Site + Edge Node + Application Panorama üçlülerinin eşleştirildiği bir DevOps aracı olarak düşünülebilir.

Edge Controller ayrıca SCADA uygulamalarının sürüm oluşturma ve dağıtımını yönetebilmenin yanı sıra yazılım güncellemelerini ve diğer güvenlik yamalarını (Panorama, Antivirüs ve Windows) yönetebilir ve böylece filonuzun bakımını basitleştirir.