Kapasitif ve Rezistif Dokunmatik Panel Bilgisayarlar | Hangisi Kullanılmalı?
Kapasitif ve Rezistif Dokunmatik Panel Bilgisayarlar | Hangisi Kullanılmalı?

6.05.2022 14:01:02

Kapasitif ve Rezistif Dokunmatik Panel Bilgisayarlar | Hangisi Kullanılmalı?

Yayınlayan: Ayşegül Bihter Özdemir

DOKUNMATİK EKRAN NEDİR?

Dokunmatik ekran, kullanıcının bilgisayar faresi kullanmadan ekrana dokunarak bilgisayarla etkileşim kurmasını sağlayan bir teknolojidir. Dokunmatik ekranlar, kiosklar, dijital tabelalar, otomasyon, ulaşım ve çok daha fazlası gibi çok sayıda uygulama için kullanılmaktadır.

KAPASİTİF (PCAP) DOKUNMATİK EKRAN NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Yüzey kapasitif ve PCAP (öngörülen kapasitif) olmak üzere iki tür kapasitif dokunmatik ekran teknolojisi vardır. Ancak PCAP, tüm kapasitif dokunmatik ekran uygulamaları için kullanılan standart teknolojidir. PCAP dokunmatik ekranının yapısı, genellikle yalıtkan camdan yapılmış bir üst koruyucu kaplama tabakası, ardından iletkenliği algılayan bir elektromanyetik alan yayan şeffaf bir elektrot sensörleri tabakası ve son olarak bir cam alt tabaka kullanır. Elektrot katmanı, iletken bir nesne, bu durumda bir parmak temas ettiğinde elektrostatik kapasiteyi değiştiren X elektrotları ve Y elektrotlarından oluşan damalı bir desenden oluşur. Bu tepki dokunmatik kontrolöre iletilir, kontağın yerini saptar ve bilgisayara sinyal gönderir.

 PCAP EKRAN ÖZELLİKLERİ

 

PCAP'yi endüstriyel uygulamalar için standart dokunmatik ekran teknolojisi yapan birçok özellik vardır. Esas faydası çoklu dokunma nokta yetenekleridir. PCAP mimarisi nedeniyle, aynı anda çoklu dokunma noktalarını algılayabilir (10 noktalı dokunma olarak da bilinir), bu da hareket işlevselliğine izin verir. Bir jest örneği, iki parmak kullanımıdır; kullanıcılar, bu kıstırma hareketi kullanarak bir uygulamayı yakınlaştırabilir/uzaklaştırabilir. Ek temel özellikler şunlardır:

·         PCAP'nin şeffaf yapısı sayesinde optik netlik ve okunabilirlik

·         Doğru dokunma işlevi

·         Hassasiyet tanıma

·         Modern koruyucu katmanlar temperli cam kullandığından sıvı, kirletici ve çizilmeye karşı dayanıklı

 

REZİSTİF EKRAN NEDİR?

Rezistif ekran teknolojisi, bir dokunuşu kaydetmek için baskı uygulamaya dayanır. Bu dokunmatik ekran, koruyucu bir üst filmden (genellikle şeffaf polikarbonattan yapılır), ardından ITO'dan (indiyum kalay oksitten) oluşan şeffaf bir elektrot filminden, ayırıcı noktalardan ve yalıtkanlardan, başka bir elektrot filminden ve bir cam alt katmandan oluşur. Mekanizma çok basittir, bir nesne ekrana basınç uyguladığında, iki şeffaf elektrot filmi arasındaki boşluk temas eder ve voltaj değişikliği üretir. Bu, dokunmatik kontrolöre kontağın koordinatlarını bildirir ve bilgisayara kaydeder.


REZİSTİF EKRAN ÖZELLİKLERİ

Yalnızca bir temas noktasını algıladığından ve kaydetmek için basit bir dokunuş yerine basınç gerektirdiğinden, hatalara karşı sıfır toleransı vardır ve yanlışlıkla girişler ortadan kalkar. Diğer temel özellikler şunlardır:

·         Tasarım basitliği nedeniyle uygun maliyetli

·         Diğer dokunmatik ekran teknolojilerine kıyasla en az elektrik tüketimi ile güç verimliliği

·         Sıvıya ve kirleticilere karşı dayanıklı

·         Eldiven, ekran kalemi vb. ile kayıt yapar çünkü PCAP dokunmatik ekranları gibi iletken bir nesne gerektirmez, tek gereken ekrana baskı uygulamaktır.

·         Yüksek tepki oranı, dirençli dokunmatik ekran, hızlı tepki süreleri ile tanınır.

ICC Dijital olarak dokunmatik ekran teknolojilerinin hangisinin sizin için en iyisi olduğunu bulmanıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

 

ICC Dijital Endüstriyel Teknolojiler Ltd. Şti.

Samandıra, Abdurrahmangazi Mah. Osmangazi Cad. No:123-127 DanışPark Residence Ofis 11 34887 Sancaktepe / İstanbul / Türkiye
Telefon: +90 216 510 66 96
E-Posta: info@icc.com.tr
Web: https://www.icc.com.tr
Mersis No: 0211069647300014

Kapasitif ve Rezistif Dokunmatik Panel Bilgisayarlar | Hangisi Kullanılmalı?